“Nauka liczenia”

 

Jako pierwsza na warsztat idzie książka pod tytułem “Nauka liczenia”- pani Agnieszki Łubkowskiej, czyli kolejna pozycja, która ma wprowadzać najmłodszych w magiczny świat rozumowań matematycznych.


 

Czy ta książka jest wyjątkowa? 

Owszem, pozycja ta potrafi zachwycić i zachęcić potencjalnych czytelników przede wszystkim bardzo ciekawą szatą graficzną ( i tu wielkie ukłony dla pani Joanny Kłos). Jednak jak to w książkach bywa istotna jest także treść, a i ona w tym przypadku także jest niczego sobie. 

Pozycja ta zawiera 5 części- rozdziałów: 

  • Dodawanie 
  • Odejmowanie 
  • Mnożenie
  • Dzielenie 
  • Różności matematyczne

Każdy z rozdziałów zawiera po kilka-kilkanaście zadań, które odpowiednio przeprowadzone przybliżają najmłodszym wiedzę z zakresu matematyki. 

Książka ta nie tylko wprowadza w świat wykonywania działań, ale także uczy rozumowań matematycznych, które są niezwykle ważnymi podstawami w dalszej edukacji. 

 

 


Przykładowo:

Pierwszy rozdział (Dodawanie) rozpoczyna się od ćwiczenia na pamięć i koncentrację, a dopiero później jest wprowadzone pojęcie “plus”, następnie dziecko wchodzi w świat zbiorów, przypomina sobie wygląd liczb i dopiero później uczy się tego, na czym polega dodawanie. 

 


Dla kogo jest?

Według opisu zamieszczonego na końcu książki, jest ona skierowana dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i terapeutów dzieci, które borykają się z problemami takimi jak dyskalkulia, trudnościami z liczeniem czy rozumowaniem matematycznym. 

Jednak moim zdaniem, świetnie sprawdza się również dla najmłodszych, którzy dopiero wchodzą w świat matematyki. 


Czy książka ma wady?

Moje podejście do życia wyklucza raczej możliwość, że coś nie ma wad. Tak więc znalazłam jedną, a mianowicie, jest za mało ćwiczeń do poszczególnych treści- wiem, wiem książka nie ma stanowić gotowego zbioru, a raczej ma być inspiracją. Jednak dedykowana jest ona dla rodziców, a z tego co zauważyłam podczas pracy w przedszkolu, to niektórzy podejmą wysiłek i sięgną do książki, jednak dalsze poszukiwania wykraczają poza ich siły 🙂 


Cena

Cena książki proponowana przez wydawnictwo wynosi 36,90. Jednak wiadomo, można kupić taniej. Wydawnictwo Nasza Księgarnia obecnie sprzedaje książkę za 25,50. A inne księgarnie internetowe oferują ją za około 24zł. 

 

 


Czy jest godna polecenia?

Jeszcze 2 miesiące temu, krzyczałabym “Tak bierzcie WSZYSCY- nauczyciele i rodzice”. Jednak praca w przedszkolu pokazała, że jak niektóre ćwiczenia bez problemu idzie przeprowadzić w grupie, tak nad niektórymi trzeba przysiedzieć indywidualnie. 

Tak więc z czystym sumieniem mogę ją polecić rodzicom, opiekunom- nie tylko dzieci z trudnościami. 

A nauczycielom polecam do rekomendowania dalej 🙂 

Jako pedagog mogę śmiało powiedzieć, że jest to naprawdę dobra książka!

A jako ciocia leniwego( jeżeli chodzi o naukę) 6 latka i bardzo marudnej 3 latki, mogę dodać, że dzieci są naprawdę zaciekawione pozycją. Chętnie po nią sięgają i sami domagają się realizacji zamieszczonych tam ćwiczeń.  

 

Polub i udostępnij post

1 komentarz

Super !