O malowaniu farbami…

Dzisiaj o ulubionym zajęciu prawie wszystkich dzieci.

Trochę o aktywności plastycznej…

Aktywność plastyczna jest naturalnym procesem łączonym z rozwojem każdej jednostki. Najmłodsi, z ogromną przyjemnością podejmują, tak zwaną spontaniczną aktywność twórczą. Wszelkie działania plastyczne bywają także elementem komunikacji pomiędzy młodym człowiekiem a otoczeniem.

U małych dzieci proces ekspresji artystycznej jest ściśle powiązany z rozwojem motoryki małej – grafomotoryki, czyli sprawności manualnej koniecznej do nabycia umiejętności pisania i rysowania.

To właśnie na rodzicach i opiekunach spoczywa obowiązek dbania o prawidłowy rozwój dzieci. Ważne jest tworzenie sytuacji, które pozwolą dzieciom na swobodną ekspresje i będą sprzyjały wyrobieniu nawyku  prawidłowego chwytu pędzli, kredek, nożyczek i długopisów.

A czym malować gdy pędzle się znudzą?

Po pierwsze… PALCE! 

Każdy z nas ma przy sobie podstawowe narzędzie malarskie, czyli nasze palce. Dodatkowo, wiem z doświadczenie, że obecnie w erze slimów,  mieszanie paluszkami w różnych konsystencjach- a w tym przypadku w  farbkach stanowi dodatkową atrakcję dla dzieci.

Palcami można namalować WSZYSTKO! – poniżej kilka prac z ostatnich tygodni.

Pszczółki

Balony 

Drzewo 

Idziemy krok dalej i brudzimy całe DŁONIE! 

PS. Takie prace najlepiej wykonywać latem, na świeżym powietrzu- dzięki temu rodzice unikają możliwego stanu przedzawałowego, gdy dzieci z brudnymi łapkami przemieszczają się po domu 🙂

Potwór z oceanu– ostatnia wykonana przez nas praca plastyczna (wszystko jest wykonane bez użycia pędzli)

Kaktus

A może patyczki higieniczne?

Drzewo-łatwe, ładne i przede wszystkim- odpowiednie dla małych dzieci. Wystarczy im zrobić konar drzewa i  gałęzie.

Malowanie stempelkami.  

Gąbki kuchenne, są o tyle fajnym narzędziem malarskim, że można bez najmniejszego problemu wyciąć z nich dowolne wzory. I na zasadzie pieczątek, można stworzyć ciekawe prace.

W kosmosie 

Kwiatki – wykonane na zasadzie stempli- korkami od wina 

Widelcowe obrazki

A może by tak użyć sztućców?! Obrazki wychodzą naprawdę fajnie! Trzeba tylko liczyć się z tym, że niekoniecznie sprawdzą się w tym przypadku plastikowe widelce, ponieważ one nie są wypełnione plastikiem- mają z tyłu puste “ząbki”. “Widelcowe” obrazki polecam  wykonywać w domach-  normalnymi sztućcami lub skorzystać z bambusowych.

Skrzat

Jeż

A może balon napełniony wodą?!

Tak! One też doskonale sprawdzą się do malowania! Praca z nim wygląda podobnie jak ze stempelkami. Na początku napełniamy balon wodą, a następnie moczymy w farbie i przykładamy do kartki.

Dwa bałwanki – wiem, wiem sezon trochę nie ten 😉 

Gąsienica

Polub i udostępnij post